Co zrobić, by w Nowym Roku Twoje biuro rachunkowe wyższe wyniki, rozwinęło się i uniknęło kryzysu? Zmiana zaczyna się od zarządu. Dlatego podejmując decyzje dotyczące kolejnego roku, nie zapomnij o 3, które zaowocują w przyszłości. Nie to będą Twoje 3 księgowe postanowienia noworoczne. 

  1. Postanowienie: Oswojenie nowych technologii

Postęp technologiczny zagraża branży księgowej? Bzdura! Kluczem do sukcesu dobrego biura rachunkowego w przyszłości będzie innowacja, a w zasadzie otwarte podejście do niej — i to już dziś. Wykorzystywanie nowych technologii nie sprawi, że kompetencje księgowe przestaną być potrzebne, a naszą pracę w pełni zastąpią maszyny. Moim zdaniem może ją ułatwić i dać sporo czasu na rozwój biura rachunkowego. 

Z czym najpierw warto się oswoić? Z pojęciem “paperless”, czyli ograniczaniem papieru na rzecz rozwiązań wirtualnych. Przejście z księgowości papierowej, na tę w pełni cyfrową jest komfortowe zarówno dla biura, jak i jego klientów pozwala zaoszczędzić czas oraz obciąć niektóre koszty. Co więcej, jeden z elementów księgowości, będzie już niebawem obowiązkowo przeniesiony w sferę wirtualną, za sprawą KSeF

Kolejną nowością w pracy księgowych, na którą warto zwrócić uwagę, jest Chat GPT. To narzędzie, które odpowiednio wykorzystane może znacznie ułatwić pracę. Przykład? Przygotowywanie maili do klientów, czy innych wiadomości tekstowych. Co ciekawe, to narzędzie, które może posłużyć w analizie dużej ilości danych.

Kolejnym narzędziem, które warto wprowadzić do użytku w 2024 roku, jest chatbot. W biurze rachunkowym może on być świetną pomocą w pierwszym kontakcie z klientem.  

  1. Postanowienie: Inwestycja w rozwój zespołu

Rozwój zawsze jest kluczem do sukcesu. A rozwój zespołu, który chce pracować dla danego biura, rozwijać je i zwiększać kompetencje, to inwestycja na lata. Bez względu na to, w jakim kierunku podążą technologiczne nowinki. 

Rozwój zespołu, to inwestycja, która szybko zwróci się każdemu właścicielowi biura rachunkowego. Dobry zespół księgowy, który posiada szeroką wiedzę i umiejętności, pozwalające na kompleksową obsługę, jest tym, czego szukają dzisiejsi klienci. Szeroki pakiet wysokiej jakości usług oraz pracownicy przeszkoleni odpowiednio pod kątem korzystania z najnowszych narzędzi znacznie przyspieszą pracę biura. Klientom będzie zaś łatwiej i wygodniej korzystać z usług księgowych. 

Regularne szkolenia księgowe są istotne także dlatego, że przepisy ulegają zmianom z dnia na dzień. By za nimi nadążyć, współcześni pracownicy biur rachunkowych powinni przechodzić szkolenia dotyczące bieżących przepisów, średnio co pół roku. Dzięki temu zarówno biuro, jak i jego klienci mają pewność, że pracują ze specjalistami w branży, których nie zaskoczy żadna zmiana ani nowinka branżowa. Takie szkolenia znacznie podnoszą poziom i jakość usług całej firmy, dlatego warto o nich pomyśleć w 2024 roku — szczególnie wdrażając KSeF. 

  1. Postanowienie: Sprawne wprowadzenie KSeF

Z pewnością wiesz już czym jest KSeF. Jeśli jednak jakimś trafem Ci to umknęło, zostawiam szybką przypominajkę. To nowoczesna platforma teleinformatyczna, umożliwiająca:

  • przyjmowanie i udostępnianie e-Faktur w określonym formacie, praktycznie w czasie rzeczywistym,
  • nadanie innemu podmiotowi uprawnień do korzystania z KSeF,
  • nadanie e-Fakturze unikatowego numeru KSeF,
  • automatyczne udostępnianie e-faktury nabywcy, w chwili nadania jej numeru KSeF,
  • dostęp do e-Faktur oraz możliwość nadania uprawnień z poziomu Aplikacji Podatnika KSeF.

Zajrzyj do moich wcześniejszych artykułów, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: https://anitagolebiewska.com/ksef-co-trzeba-wiedziec/ oraz  https://anitagolebiewska.com/wdrozenie-ksef-co-sie-z-tym-wiaze/ 

Wprowadzenie KSeF-u w 2024 roku nie jest już postanowieniem, a obowiązkiem. Jednak im szybciej biuro rachunkowe lub firma się na to zdecydują, tym łatwiej poradzą sobie, gdy system będzie już obowiązkowy. Mogą także uniknąć dzięki temu kar finansowych. 

By sprawnie wprowadzić KSeF, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Dzięki temu zyskujemy pewność, że pracownicy otrzymają kompleksową i niezbędną wiedzę na ten temat. Jako współautorka projektu KSeF prowadzę od ponad pół roku szkolenia dla biur rachunkowych oraz firm, podczas których pomagam sprawnie wprowadzić nowy system i uniknąć błędów w przyszłości. Uczę, w jaki sposób z niego korzystać, jakie daje możliwości oraz jakich działań powinniśmy się wystrzegać. 

Co ważne, szkolenie z zakresu KSeF warto przeprowadzić nawet wtedy, gdy obsługujemy firmy działające na rynkach zagranicznych. Jeśli bowiem współpracują one z biznesami polskimi, również będą mieć styczność z e-fakturami. 

Ostatnim postanowieniem na 2024 rok powinno być zatem sprawne wdrożenie KSeF-u. Najlepiej zrobić to w pierwszych miesiącach roku, by od 1 lipca, gdy będzie on obowiązkowy, być przygotowanym w 100%. 

Napisz do mnie lub skontaktuj się, jeśli chcesz uzyskać wsparcie w wymienionych wyżej obszarach. Razem sprawnie wejdziemy w Nowy Rok!