Czyli jak wykorzystać możliwości technologiczne i AI, by usprawnić pracę i nie martwić się o jej utratę. 

Rozwój sztucznej inteligencji i nowych technologii zmienia otaczający nas świat zarówno w codziennych sytuacjach życiowych, jak również w bardziej formalnej, zawodowej rzeczywistości. Rozwój ten generuje zmiany w kolejnych branżach gospodarki, także w branży księgowej.

Rozwój sztucznej inteligencji i nowych technologii zmienia otaczający nas świat zarówno w codziennych sytuacjach życiowych, jak również w bardziej formalnej, zawodowej rzeczywistości. Rozwój ten generuje zmiany w kolejnych branżach gospodarki, także w branży księgowej. 

Obecne trendy księgowe

Zmiany w księgowości widać przede wszystkim pod kątem zarządzania czasem i wykorzystywania w tym nowych technologii. Coraz mocniej stawia się na automatyzację powtarzalnych, mozolnych czynności z wykorzystaniem AI. Analizy dużej ilości danych, wykonywanie obliczeń — np. wyliczeń wysokości danej ulgi, czy przygotowywanie treści pisemnych, chociażby treści maili i komunikatów do klientów już dawno wykonywane są przy pomocy narzędzi sztucznej inteligencji, np. chatu GPT. Coraz częściej mówi się o oszczędności czasu oraz usprawnieniach, które pomagają biurom rachunkowym zminimalizować ilość żmudnych, powtarzalnych i czasochłonnych czynności.

Jak AI pomaga księgowym?

Przede wszystkim sztuczna inteligencja usprawnia takie procesy, jak kategoryzacja transakcji, sporządzanie raportów finansowych czy weryfikacja klientów pod kątem  

 możliwości rozliczenia ulg podatkowych. To świetne narzędzie do analizy dużej ilości danych w krótkim czasie, pozwala  na bieżące śledzenie trendów, wyłapywanie anomalii, czy trendów w branży. Pomoże oszczędzić czas i pracę wykonywaną wcześniej przez księgowych w postaci ręcznych analiz. 

Najbardziej popularne narzędzie z obszaru AI to chat GPT. Już dzisiaj można go nauczyć wykonywania pewnych czynności poprzez wgrywanie  ustaw, czy regulacji prawnych dotyczących np. przysługujących  ulg podatnikom w bieżącym roku a następnie poprzez zadawanie odpowiednich komend (tzw. promptów) otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczeń podatków czy też ich wysokości. Rozwiązanie to  umożliwia też . szybką weryfikację, czy dany klient może skorzystać z wybranej, ulgi podatkowej, lub otrzymać informacje czym charakteryzują się poszczególne ulgi. Należy pamiętać, że ważna jest precyzyjność w zadawaniu  pytań. Im więcej szczegółów uwzględnimy w pytaniu i więcej informacji dostarczymy sztucznej inteligencji, tym trafniej nam odpowie na zadane pytanie i  wykona zlecone zadanie. 

Nowe technologie

Rozwój technologii sprawia, że wiele czynności wykonywanych przez księgowych ulega digitalizacji. Dokumentacja, fakturowanie, komunikacja wewnętrzna oraz zewnętrzna, przekazywanie dokumentów, czy podpisywanie ich — to wszystko odbywa w formie online. Systemy księgowe już teraz pozwalają na wykonywanie większości usług w przestrzeni internetowej. Tendencja ta upowszechni się w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej ze względu na wprowadzenie obowiązkowego KSeF, który przeniesie wszelkie działania związane z fakturowaniem do systemu internetowego. Taki kierunek branży księgowej to spore udogodnienie zarówno dla biur rachunkowych, jak również ich klientów. Ci ostatni mają bowiem dostęp do swoich faktur i innych niezbędnych dokumentów w dowolnym miejscu i czasie, dzięki urządzeniu mobilnemu. 

Zmiany technologiczne sprawiły też m.in., że klienci nie muszą już osobiście jeździć do biura rachunkowego, by przekazać dokumenty, lub spotkać się ze swoim księgowym. Pracownicy biur rachunkowych zyskali dostęp do wszelkich niezbędnych dokumentów w jednym miejscu, wygodnie dzięki dowolnym urządzeniom z dostępem do sieci. Częściej mogą także pracować zdalnie, gdyż spotkania ze współpracownikami, lub klientami odbywają dzisiaj właśnie w takiej formie. Trudno ukrywać, że sporo w tej sytuacji zmieniła pandemia koronawirusa, która zmusiła branżę księgową do dostosowania się do sytuacji i przeniesienia usług do sieci. Sporo wypracowanych wówczas rozwiązań używane jest z sukcesem do dziś. 

Szansa czy zagrożenie?

Rozwój nowych technologii oraz sztucznej inteligencji niektórych pracowników biur rachunkowych przyprawia o gęsią skórkę. Pojawiają się pytania: 

  • Czy będę mieć pracę w przyszłości?
  • Czy zastąpi mnie AI?
  • Czy sztuczna inteligencja będzie lepszym księgowym, niż człowiek?

Chciałabym odpowiedzieć nie ale wszystko wskazuje na fakt, że już niedługo małe działalności gospodarcze będą rozliczane bez udziału człowieka.. Przyszłość branży księgowej wciąż otwiera się na nowe możliwości, sprawdza, testuje i wybiera to, co dla niej najlepsze. Jedno jest pewne, branżę czeka wielka cyfrowa rewolucja, która zmieni rolę księgowego. Warto już dzisiaj przygotować się do tego aby w przyszłości sprostać wymaganiom rynku pracy.
W bliskiej przyszłości księgowi absolutnie nie mają powodu, by obawiać się sztucznej inteligencji, czy rozwoju technologicznego. Co więcej, powinni wykorzystywać je, by usprawniać swoją pracę, ułatwiać, a jednocześnie czynić jeszcze lepszą! Warto też teraz czuć się kompetencji potrzebnych nam w przyszłości. Jaki z tego morał? AI to zdecydowanie szansa i czas, by ją wykorzystać, jest właśnie teraz!