Branża księgowa jest jednym z najbardziej zmieniających się aktualnie sektorów gospodarki. Na co warto przygotować się już dzisiaj?

Branża księgowa jest jednym z najbardziej zmieniających się aktualnie sektorów gospodarki. Na co warto przygotować się już dzisiaj?

AI w księgowości – jak z niej korzystać

Nietrudno domyślić się, że sztuczna inteligencja będzie towarzyszyła nam w przyszłości na wielu płaszczyznach życia prywatnego i zawodowego. Jak wykorzystywać ją, aby pomagała w pracy, a nie jej przeszkadzała? Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniej edukacji. Ważne, by dowiedzieć się, które narzędzia AI sprawdzą się w naszym biurze i jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Warto przeszkolić się zarówno z opcji korzystania z AI oraz pisania poleceń sztucznej inteligencji w taki sposób, by wykonywała ona zlecone zadania w najlepszy możliwy sposób. Dobrze być na bieżąco z oferowanymi na rynku programami i regularnie poszerzać wiedzę z zakresu udogodnień, jakie oferują księgowym. Przede wszystkim sztucznej inteligencji nie można się bać. Czas, by zamiast pytać, czy zastąpi część pracy wykonywanej przez biura rachunkowe, zacząć pytać, kiedy to zrobi?

W czym pomaga AI?

Wśród wielu zastosowań płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji, można wyróżnić kilka szczególnie atrakcyjnych dla księgowych.

1.  Generowanie raportów księgowych i analiz finansowych. Pomaga to na bieżąco kontrolować sytuację finansową firmy, a także sytuację rynkową.

2.  Automatyczne wprowadzanie danych z faktur i rachunków zautomatyzuje pracę i oszczędzi księgowym sporo żmudnej pracy. Dodatkowo zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, występujące przy ręcznym przepisywaniu danych.

3.  Redagowanie treści oraz korekta wychwyconych błędów, często niewidocznych na pierwszy rzut oka dla człowieka.

4.  Analiza danych i prognozowanie, czyli przewidywanie przyszłych wydatków i przychodów na podstawie nauczonych, wychwyconych schematów oraz możliwe rozwiązania w postaci optymalizacji finansowych.

5.  Komunikacja z klientami. Już dziś narzędzia nowej technologii przejmują część rozmów z klientami, chociażby za pomocą chatbotów, które doskonale radzą sobie w pierwszych etapach rozmowy, a nawet odpowiadają na te trudniejsze, branżowe pytania.

To tylko kilka spośród wielu przykładów zastosowań sztucznej inteligencji i nowych technologii. Z pewnością w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej i zdecydowanie warto odkrywać je i wykorzystywać do usprawniania codziennych zajęć.

Na co być gotowym?

Przede wszystkim trzeba być gotowym na zmiany i ciągłą naukę. Klienci, nie tylko w branży finansowej, oczekują, że zaopiekują się nimi specjaliści na najwyższym poziomie, posiadający aktualną wiedzę i umiejętności na miarę XXI wieku. Oznacza to, że warto zadbać o regularne szkolenia. Dotyczyć będą nie tylko narzędzi dostępnych na rynku, lecz także prawa. Znajomość aktualnych przepisów jest niezbędna w tym zawodzie. Wiedza ta powinna być sprawdzana regularnie mniej więcej co pół roku i certyfikowana. Da to gwarancję wysokiej jakości usług pracodawcy oraz klientowi biura rachunkowego. Obowiązkowa certyfikacja kwalifikacji jest jednym z elementów, który może pojawić się w niedalekiej przyszłości księgowych.

Szerokie kwalifikacje

Coraz częściej księgowi pełnią funkcje doradcze, obejmują stanowiska dyrektorów finansowych, odpowiadając za sytuację rachunków w firmach, przygotowując strategie lub prognozy finansowe. Są też pierwszymi osobami, które dostrzegają i alarmują o pojawiających się ewentualnych problemach finansowych, takich jak niewywiązanie się z obowiązku któregoś z kontrahentów, czy rosnące ceny surowców, lub opłat. Mogą zasugerować rozwiązanie problemów, chociażby w postaci zmiany strategii finansowej firmy, lub wdrożenia procesu restrukturyzacyjnego. Rozszerzenie kwalifikacji to coraz częstsze zjawisko, które w przyszłości może stać się powszechne. Warto więc już dziś poszerzać swoje kompetencje, szczególnie jeśli księgowy stoi dopiero na początku ścieżki swojej kariery.

Z tematem rozszerzania kwalifikacji wiąże się także konieczność uregulowania zakresu kompetencji tego zawodu, by nie wychodził on poza obowiązki księgowych oraz by nie ograniczał ich na rzecz innych zawodów.

Co robić?

Krótko mówiąc: szkolić się, uczyć, rozwijać i dopasowywać do dynamicznie następujących zmian w branży.

Gdzie się szkolić? Warto korzystać ze wsparcia osób doświadczonych i aktywnie działających w branży. Jako liderka w świecie księgowych pomogę Ci nadążyć za wprowadzanymi zmiany, uzupełnić lub poszerzyć wiedzę i przede wszystkim usprawnić pracę biura, tak by była szybka, zautomatyzowana i korzystna zarówno dla jego właścicieli, pracowników, jak i klientów. Tak, to możliwe! Czas na zrobienie pierwszego kroku w stronę lepszej i bezpiecznej przyszłości jest właśnie teraz!