Krajowy System e-Faktur miał wejść w życie już 1 lipca 2024 r. Data ta została jednak przesunięta, a najbliższy termin wprowadzenia nowego systemu nie jest jeszcze znany. To informacja, na wieść o której część przedsiębiorców wpadła w konsternację, a część odetchnęła z ulgą.

Zmiana terminu wprowadzenia KSeF wynika z decyzji podjętej przez rząd 19.01.2024 r. Jest motywowana koniecznością przeprowadzenia audytu nowego systemu i ma wyrównać szanse wprowadzenia go w jednakowym momencie we wszystkich firmach.

Dobrze, czy źle?

Niezadowolenie z decyzji mogą odczuwać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli już przygotowania do wdrożenia KSeF. Wiążą się one bowiem z przeniesieniem dokumentacji księgowej do systemu online, czy integracją programu do wystawiania i zarządzania fakturami elektronicznymi z nowym systemem.

Przesunięcie terminu nie musi jednak nieść za sobą negatywnych skutków. Bezpieczeństwo i stabilność KSeF to podstawa przede wszystkim dla jego użytkowników. Najpóźniejszym terminem wprowadzenia systemu powinien być jednak początek 2025 roku. Przesuwanie go dalej, nie będzie już korzystne dla przedsiębiorców i biur rachunkowych.

By skorzystać z wydłużenia terminu, użytkownicy nowego systemu powinni rozpocząć przygotowania do jego wdrożenia. Są to m.in. wybór oprogramowania lub dostosowanie już używanego systemu do KSeF-u, szkolenia pracowników, odpowiednie poinformowanie i przygotowanie klientów (w tym zmiany umów, na takie, które uwzględniają obowiązki związane z używaniem KSeF). Odpowiednie zagospodarowanie czasu da możliwość płynne wdrożenie i jednolite dostosowanie się do systemu wszystkich podmiotów w kraju. Ta płynność pozwoliłaby uniknąć sytuacji, w której biura musiałyby jednocześnie używać faktur papierowych, obecnej wersji faktur elektronicznych oraz nowych e-Faktur w systemie krajowym. Taka sytuacja mogłaby wprowadzić chaos w branży księgowej.

Przesunięcie KSeF opóźnia jednak modernizacją polskiej księgowości i digitalizacji faktur elektronicznych. W przypadku niektórych podmiotów odracza także termin skorzystania z zalet nowego systemu, które pozwalają m.in. na:

– wygodne zarządzanie fakturami, automatyzację ich pobierania i księgowania,

– redukcję kosztów poprzez eliminację ręcznego wykonywania powtarzalnych prac,

– porządek i bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów,

– szybsze zwroty VAT,

– automatycznych obieg faktur.

Co zrobić, by dobrze wykorzystać czas dany przez ministerstwo?

Już teraz zacząć się szkolić i przygotowywać swoje firmy. Pozwoli to na sprawne wdrożenie systemu KSeF i uniknięcie błędów w początkowej fazie korzystania z niego, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka związanego z karami finansowymi.

Jeśli Ty także chcesz przygotować swoją firmą na KSeF, skorzystaj z jednego z moich szkoleń. Napisz do mnie i bądź gotowy na nowy wymiar księgowości!